תוצאות בדיקת יעילות התאמת כסאות גלגלים ואביזרי ישיבה 

 

 
מאת: יהודית שהם, מרפאה בעיסוק ומורשת נגישות השירות / מילבת

 

תוצאות בדיקת יעילות התאמת כסאות גלגלים ואביזרי ישיבה

במרכז גריאטרי "שהם" פרדס-חנה בשיתוף עם עמותת מילבת

 

במהלך פרויקט התאמות ישיבה בבית החולים, נבדקה יעילות ההתערבות באמצעות מס' מדדים. בשיתוף פעולה בין בית-החולים לעמותת מילבת, נערכו מדידות באמצעות מערכת מיפוי לחצים ממוחשבת לפני ואחרי תהליך התאמת כסאות הגלגלים ואביזרי הישיבה.

מערכת מיפוי לחצים מודדת את לחץ הביניים בין היושב למשטח הישיבה ביחידות מילימטר כספית, באמצעות מפת חיישנים.

מניעת פצעי לחץ

 

תוצאות הבדיקה מתייחסות ל 21 נבדקים ממחלקות השיקום של בית החולים אשר הוכללו בבדיקה, מתוכם 15 גברים ו- 6 נשים. טווח הגילאים: 51-81 שנים (ממוצע- 66 ש'), טווח המשקלים: 49-128 ק"ג (ממוצע- 79 ק"ג).

בהשוואת מדידות מיפוי הלחצים  לפני ואחרי ההתערבות, התקבלו התוצאות הבאות:

1. בדיקת לחצים באמצעות מערכת מיפוי ממוחשבת- ממוצע מדידות (EVARAGE) :
נמצאה הפחתה משמעותית בלחצים מקסימליים  (p=0.009) ולחצים ממוצעים (p=0.005)  וכן הגדלה משמעותית בשטח המגע עם משטח הישיבה (p=0.002), בבדיקת מובהקות (T-TEST מזווג).

מניעת פצעי לחץ


2. בדיקת לחצים באמצעות מערכת מיפוי ממוחשבת- ממוצע ערכים מקסימליים (MAX):
נמצאה הפחתה משמעותית בלחצים מקסימליים  (p=0.045) ולחצים ממוצעים (p=0.031)  וכן הגדלה משמעותית בממוצעי בשטח המגע עם משטח הישיבה (p=0.003), בבדיקת מובהקות (T-TEST מזווג).

מניעת פצעי לחץ

באמצעות מיפוי הלחצים (ומדדים נוספים בהם נעשה שימוש ) הוכחה יעילות התאמות הישיבה אשר תרמו לשביעות הרצון של המטופלים בהפחתת כאב,  נוחות בישיבה ותפקוד. הוכח שבאמצעות רכישה מושכלת של ציוד ניתן למרות השקעת המשאבים לחסוך בעלויות.

לדוגמא: בעקבות הפרויקט, במהלך פרק זמן של כשנה וחצי שוחררו משימוש  8 כורסאות גריאטריות ולא הייתה דרישה לרכישה נוספת. עלות כורסא גריאטרית  נאמדת ב- 6,000 ₪ + מע"מ. במקומן נעשה שימוש בציוד הכולל כיסא גלגלים רגיל או ריקליין וכריות שעלותם הכוללת נאמדת ב- 2400 -1250 ₪+ מע"מ.

 

לסיכום:

קיימת חשיבות רבה להפחתת לחצים בישיבה על מנת לשפר את הנוחות, התפקוד ושביעות הרצון של אנשים רתוקים לכסא גלגלים ועל מנת להפחית את הסיכון להיווצרות פצעי לחץ.

 

באמצעות המדד האובייקטיבי של מיפוי לחצים, ניתן לשפר את התאמות הישיבה של אנשים רתוקים לכסא גלגלים.

 

הוכחה יעילות התאמות הישיבה באמצעות מערכת מיפוי הלחצים ומדדים נוספים בהם נעשה שימוש.

הדבר חשוב במיוחד כשמדובר באדם ללא תחושה בפלג גוף תחתון או בעל קשיים בתקשורת ועל כן לא ניתן לקבל ממנו משוב בנוגע לנוחות או כאבים בישיבה.

 

למרות השקעת המשאבים במערכת מיפוי הלחצים באמצעות רכישה מושכלת של ציוד ניתן לחסוך בעלויות. חסכון  בעלויות בנושא זה יכול להיות מושג על ידי שימוש במוצרים המתאימים ביותר אך לא בהכרח היקרים ביותר וכן בהפחתת עלויות הטיפול בפצע לחץ.

 

ROI: למרות השקעת המשאבים במערכת מיפוי הלחצים ניתן לחסוך בעלויות כספיות. החיסכון יכול להיות מושג על ידי שימוש במוצרים המתאימים ביותר אך לא בהכרח היקרים ביותר וכן בהפחתת עלויות הטיפול בפצע לחץ.

 

למידע נוסף ניתן לפנות ליהודית שהם - יועצת בתחום ניידות וישיבה במילבת.