שמירה על בטיחות בגיל המבוגר: מניעת נפילות 

 

 

מאת: שרונה דולמן, מרפאה בעיסוק, מילבת

כ-30% מבני 65 ומעלה מדווחים על נפילות בסביבת מגוריהם לפחות פעם אחת בשנה. הסיכון לנפילות עולה עם הגיל, זאת בשל גורמים אישיים, כגון: מצב בריאותי וטיפול תרופתי, יכולת ניידות ומצב נפשי, וכן גורמים סביבתיים, כגון: משטחים מחליקים, סביבה עמוסה במכשולים, בעיות תאורה ועוד. נפילות אלו עלולות לגרום לשברים ולקשיי ניידות, ולפיכך להשפיע על איכות החיים ומידת עצמאותו של האדם.
ברוב הסיכונים לנפילות ניתן לטפל, הן רפואית והן באמצעות התאמת הסביבה.

להלן מספר טיפים  והמלצות לשינויים שניתן לערוך בסביבת מגורינו ובאביזרי העזר שיכולים לשמש אותנו על מנת למזער סיכונים, למנוע נפילות ולהעלות את רמת הבטיחות האישית בגיל המבוגר.

בכניסה לבית יש לדאוג לתאורה מספקת בחדר המדרגות. בבניינים משותפים, ניתן לבקש מחשמלאי להאריך את זמן התאורה הדולקת בחדרי מדרגות, או לדאוג לתאורה קבועה. יש לחזק את המעקה למקומו. ניתן להדביק פסים למניעת החלקה באם המדרגות מחליקות, ורצוי בצבע זוהר בחושך.
 
מחדר המגורים כדאי להוציא שטיחים עקב סכנת היתקלות או החלקה. במידה ובוחרים להשאיר את השטיח יש להיעזר ברשת למניעת החלקה, הניתנת להשגה בחנויות שטיחים ו"עשה זאת בעצמך".
במידה וקיים קושי בקימה מכיסא, כורסא או מיטה בגלל גובהם הנמוך ניתן להיעזר בקוביות הגבהה המונחות תחת רגלי הרהיט.
יש לשמור על תאורה דולקת גם במשך הלילה. לשם כך יש להשתמש בגוף תאורה המאיר מספיק את המעברים בבית אך לא מסנוור. בחורף מומלץ להטעין תאורת חירום בחדר המגורים ובחדר השינה.

חדרי רחצה ושירותים מסוכנים יותר עקב המשטחים החלקלקים, הרטיבות, גופי החימום בהם אנו משתמשים וכד'.
בחדרי רחצה חשוב להתקין מאחזי יד על מנת להגביר יציבות ולהקטין סיכוי לנפילה. כדאי להשתמש במאחזים בצבע המנוגד לצבע הקירות על מנת להבליט את מיקום המאחז.

 


באמבטיה ניתן להשתמש בספסל רחצה או כיסא רחצה מיוחד המאפשר מעבר בישיבה לתוך האמבט וכן רחצה בישיבה.
חשוב לבדוק שכיסא הרחצה יציב דיו, אינו מתנדנד ואינו מחליק, בעל משענת גב ומשענות ידיים שיקלו על ישיבה וקימה מהכיסא.
כדאי לפרוס בחדר שטיחים למניעת החלקה. כמו כן קיימות מדבקות למניעת החלקה המיועדות להדבקה בתוך האמבט.
רצוי להימנע מנעילת הדלת, על מנת שניתן יהיה לחלץ אדם שנפל בחדר, ולענוד את שעוני המצוקה גם בזמן רחצה.
לחימום חדר הרחצה אפשר להשתמש בתנור או מפזר חום, אך חשוב לבודדו מחפצים אחרים. ניתן להתקין את גוף החימום על הקיר ולהאריך את חוט ההפעלה כך שלא יידרש טיפוס כדי להדליק ולכבות.
על מנת להימנע מכוויות, קיימים התקנים לברזים בחדר האמבטיה ובמטבח, הפועלים באמצעות חיישן המגיב לחום.  זרם המים מופסק כאשר הטמפרטורה עולה מעל מידה סבירה ובכך נמנעת  סכנת כוויה בעת רחצה. פתרון אחר הוא לבקש מאיש מקצוע לכוון את גוף החימום בתרמוסטט הדוד לחום שימנע כוויות.
בחדר השירותים רצוי מאוד להתקין מאחזים לתמיכה, ולמי שמתקשה בישיבה וקימה מהאסלה מומלץ להיעזר בהגבהת אסלה, המיוצבת על מושב האסלה ומאפשרת קימה נוחה יותר.

כאשר מתלבשים  בחורף יש להקפיד על לבוש מתאים ובשכבות. כשקר מאד ניתן ללבוש "מכנסי גטקס" מתחת לבגדים. לשינה, פיג'מה  מבד משי או סאטן מחממת ומפחיתה את מידת החיכוך עם הסדין לעומת בדים אחרים, ומסייעת לנוע במעברים ובסיבובים במיטה. כאמצעי בטיחות יש לבדוק כל מקרה לגופו, ולוודא שהמעברים והסיבובים לא נעשים בקלות יתר, ועלולים להביא לנפילה. במידה וקיימת נטייה לנפילות, ובייחוד לאנשים עם אוסטיאופורוזיס (בריחת סידן מהעצמות),
מומלץ ללבוש מגן ירכיים (Hip Protector), המקטין את הסכנה לשבר צוואר הירך כתוצאה מנפילה.

אנשים המתקשים להתכופף ולגרוב גרביים יכולים להיעזר בגורב גרביים, המאפשר ביצוע הפעולה בישיבה ללא צורך בכיפוף או הרמת הברך. עבור נעילת נעליים, ניתן להשתמש בשרוכים אלסטיים המוכנסים באופן חד פעמי לנעל, ואין צורך בקשירת שרוכים חוזרת.


ביציאתנו לרחוב  יש לנעול נעליים עם סוליות מונעות החלקה. יש לדאוג ללבוש קונטרסטי לתנאי התאורה בזמן שהותנו בחוץ – בחושך יש ללבוש בגדים בהירים ולהיעזר במחזירי אור. כך יש גם לתחזק אביזרי ניידות שברשותנו – לבדוק תקינות מעצורים בכיסא הגלגלים, חידוש גומיות במידה ונשחקו מרגליות הקביים, המקלות או ההליכונים ויציבות האביזר.

במטבח יש לנקוט באמצעי זהירות למניעת החלקה ושריפות. עזרים חיצוניים כגון שעון עצר (טיימר) עם צלצול יכול לשמש כתזכורת שמיעתית לכיבוי התנור או הגז. במצבים אחרים, כשאין פיקוח מתאים בבית, אפשר לסגור לחלוטין את ברז הגז או להסיר את כפתורי הגז והתנור למניעת שימוש במכשירים אלו.  
בחורף אנו משתמשים פעמים רבות בקומקום חשמלי לחימום מים ומזיגתם. קשיים בהרמת הקומקום או בתחושה עלולים לגרום לשפיכת המים או הפלת הקומקום. למניעת סכנה ניתן להשתמש במתקן מזיגה, המאפשר מזיגת תכולת הקומקום בהטיה קלה בלבד וללא צורך בהרמת הקומקום.  

יש למקם כלים  שבשימוש תדיר בהישג יד, במקומות נגישים שאינם גבוהים, כדי שיהיה קל להגיע אליהם. כלים או קופסאות שימורים שאינם נצרכים ברמה היומיומית ניתן לאחסן בארונות מרוחקים יותר. נוכל להימנע מטיפוס באמצעות שימוש ב"יד עזר" המאפשרת הגעה למקומות מרוחקים ואיסוף חפצים שאוחסנו במקומות גבוהים (קופסאות שימורים, בגדים) או חפצים שנפלו.

אביזרי עזר רבים ומגוונים מסייעים לנו בשמירה על עצמאותנו ובטיחותנו. ניתן ללמוד עוד על בטיחות בפרט ואביזרי עזר בכלל באתר עמותת מילבת: www.milbat.org.il  ובאתר "עזרים" www.azarim.org.il המכיל מידע מפורט על עשרות אלפי אביזרי עזר ועל מקורות השגתם.

לפרטים נוספים:
יועצי מילבת בטלפון 03-5303739 (ימים א-ה, בין השעות 09:00-15:00) או במרכז התצוגה בתיאום מראש.