ממצאי פיילוט לבדיקת השפעת מתקני פנאי טיפוליים שפותחו ע"י עמותת מילבת לקשישים 

 

 
 

ממצאי פיילוט לבדיקת השפעת מתקני פנאי טיפוליים שפותחו ע"י עמותת מילבת לקשישים

במסגרת פרויקט משותף של הביטוח הלאומי ועמותת מילבת

 

מילבת היא עמותה ציבורית ללא כוונת רווח הפועלת בישראל זו השנה ה-31 לשיפור התפקוד ואיכות של אנשים עם מוגבלות ושל קשישים באמצעות טכנולוגיה מסייעת. במילבת צוות שיקומי רב-מקצועי המעניק ייעוץ להתאמת אבזרי עזר ומידע היכן ניתן להשיגם. במקרים שבהם לא קיים כל פתרון מסחרי מתאים, מתנדבי מילבת (מומחים בתחום טכנולוגיה ועיצוב) מפתחים אביזרי עזר מיוחדים.

בשנים האחרונות, צוות עמותת מילבת מפתח מגוון רחב של מתקני פנאי לקשישים ברמות תפקוד שונות הכוללים מרכיבים טיפוליים לשימור ולשיפור מיומנויות מוטוריות וקוגניטיביות.

בשנת 2011, במסגרת תוכנית פיילוט של הקרן לפיתוח תוכניות סיעוד במוסד לביטוח לאומי, הוענקו במימון הקרן מגוון מתקני פנאי טיפוליים ל-5 מסגרות ייעודיות לקשישים (מרכזי יום ובתי אבות) ביישובים במגזר היהודי והערבי (לוד, באר שבע, נתיבות, דבורייה וירושלים).

צוות מילבת ליווה את הצוותים במוסדות והעניק הדרכה, תמיכה טכנית וביצוע של התאמות נגישות מיוחדות.

במהלך שנה של שימוש במתקנים, בוצעה הערכה ע"י נציגי הקרן לפיתוח תוכניות סיעוד במוסד לביטוח לאומי ונבדקו שלושה פרמטרים: רמת השימוש במתקנים, התאמתם לקשישים והעדפה.

נבדקה ההשפעה של מתקני הפנאי על ניצול זמן הפנאי: כייף, צחוק, גיבוש דיירים, חברה. על מטרות טיפוליות – גירוי חושי, שמירה קוגניטיבית, שמירה מוטורית, שמירה על כישורים הכרתיים קיימים. ונבדק אופן והיקף השימוש בהם.

בהערכה, נאספו נתונים מ-11 אנשי צוות, בחמישה מוסדות (9 המטפלים באופן ישיר בקשישים עם המתקנים ושני מנהלי מסגרות) וכן מהקשישים.

עיקרי הממצאים:

• התאמה מרבית של המתקנים לקשישים
• הנאה מרבית מהשימוש במתקנים
• המתקנים תרמו לשימור ושיפור יכולות המטופלים: שימוש ביותר חלקי גוף , שיפור מצב רוח, שיפור רמת תקשורת, ירידה בתוקפנות/כעסים/סגירות
• הקשישים דיווחו כי השימוש במתקנים נותן להם הרגשה טובה ומחציתם דיווחו על למידה.

 

"אני מוכן להשתמש בהם כל יום, זה ממלא את הזמן ומעשיר"
"קשישה במרכז יום בדיכאון, לא מדברת בכלל, ראש מושפל, אחרי פעמיים באופטימיוזיק, התחילה לחייך ולדבר, כל בוקר נכנסת ואומרת  "בוקר טוב" ואפילו שואלת את הצוות מה נשמע..."

תודתנו שלוחה לצוותים ולקשישים במוסדות שהשתתפו בפיילוט !

השפעת מתקני פנאי טיפוליים

למידע נוסף: עמותת מילבת www.milbat.org.il
03-5303739 milbat@netvision.net.il