איך למנוע שחיקה של המטפל העיקרי בהורה מזדקן?

איך למנוע שחיקה של המטפל העיקרי בהורה מזדקן?

איך למנוע שחיקה של המטפל העיקרי בהורים מזדקנים?

מזל טוב – נולד לכם תפקיד חדש!

זה קורה ביום אחד, בלי הכנה מוקדמת. הרגע הזה שאתם מבינים שמה שאתם עושים כבר כמה חודשים זה בעצם תפקיד חדש בחיים שלכם.

זה מתחיל בעזרה פה ושם לאבא, ליווי של אמא לרופא, כמה טלפונים למוסדות השונים…. עד שאתם מבינים שיש לכם תפקיד חדש – אתם מטפלים בהורים!

כאשר התפקוד של ההורה המזדקן מדרדר והוא הופך להיות תלוי באחרים, בדרך כלל בן משפחה לוקח על עצמו את עיקר הטיפול, לרוב, יהיה זה אחד הילדים, שבספרות המקצועית מכונה "המטפל העיקרי".

זה תפקיד שלא ממש בוחרים אלא תפקיד ש"מתגלגלים" אליו ללא ידע מוקדם או הבנה בתחום.

לטפל בהורים מזדקנים זה כמו לרוץ מרתון

אם היו אומרים לכם שאתם צריך לרוץ מרתון, הייתם עושים את ההכנות המתאימות. לומדים את המסלול, תרגילים, תזונה, מנוחה, וכמובן מתאמנים באופן כזה שישמור לכם כוח לאורך זמן כדי להתמודד עם המסלול הארוך.

אז קחו בחשבון שגם לטפל בהורים המזדקנים זה סוג של מרתון…

הטיפול אינו מסתיים ביום אחד אלא ילך וישאב מכם זמן, אנרגיה וכוחות נפשיים ככל שהזמן יעבור. ככל שתקדימו להבין זאת, כך תכינו עצמכם טוב יותר לטיפול המתמשך בהורה המזדקן.

מה תפקידו של המטפל העיקרי?

המטפל העיקרי הוא זה שדואג לכל ההיבטים הקשורים לחייו של ההורה המזדקן ומספק להם פתרונות. הוא דואג לצרכים הביתיים, לצרכים רפואיים ולתזונה נכונה.

כמו כן, עליו לדאוג להליכים הביורוקרטיים שקשורים לקצבאות המוסד לביטוח לאומי ולזכויות השונות שמגיעות להורה המזדקן ובין שאר תפקידיו כמטפל עיקרי, הוא בעיקר משמש עבור ההורה המזדקן משענת נפשית וחברתית.

כיצד ניתן להקל על המטפל העיקרי?

הטיפול בהורה לרוב צריך להשתלב בחיי השגרה של המטפל, בין הילדים לעבודה, למשפחה ולתחביבים עליו לטפל גם בהורה המזדקן.

הנה כמה המלצות שריכזנו שיעזרו לכם למנוע שחיקה, עייפות ובדידות.

  • חשוב שכל בני המשפחה יתגייסו ויהיו מעורבים בטיפול. העובדה שאחד הילדים לוקח על עצמו את עיקר הטיפול בהורה המזדקן אינה "משחררת" את שאר בני המשפחה מהאחריות ומהזמן הנדרש לטיפול. ניתן לערוך חלוקת תפקידים ברורה של כל אחד מבני המשפחה ואף לבנות לוח תורנות מסודר. חלוקה כזו גם מאפשרת למי שגר בחו"ל לחלוק בנטל.
  • המטפל העיקרי צריך ללמוד לנוח, לעסוק בפעילות נעימה כל שהיא לעצמו. לשים גבולות בטיפול בהורה מבלי להתמלא  רגשות אשם.
  • היעזרו באנשי מקצוע המתמחים בטיפול בגיל השלישי. הם אלה שיוכלו להנחות אתכם כיצד למצות את הזכויות, כיצד לפעול מול הגורמים הביורוקרטיים וכיצד לבנות תכנית טיפול ארוכת טווח לטיפול מיטבי בהורה וביתר בני המשפחה.
  •  לילדים אשר גרים רחוק מההורים ומתקשים לטפל מרחוק, ניתן להיעזר במנהלי טיפול (CARE MANEGMENT) המתגוררים בארץ ויכולים לסייע בניהול הטיפול בהורה  בשיתוף עם הבן מרחוק.

נכתב ע"י: מענית שלזינגר – חברת מענית קייר   

נערך ע"י: מערכת  עזרים.