בטיחות בבית

בטיחות בבית

חדרי רחצה ושירותים מסוכנים יותר עקב המשטחים החלקלקים, הרטיבות, גופי החימום בהם אנו משתמשים וכד'.

בחדרי רחצה חשוב להתקין מאחזי יד על מנת להגביר יציבות ולהקטין סיכוי לנפילה. כדאי להשתמש במאחזים בצבע המנוגד לצבע הקירות על מנת להבליט את מיקום המאחז.

באמבטיה ניתן להשתמש בספסל רחצה או כיסא רחצה מיוחד המאפשר מעבר בישיבה לתוך האמבט וכן רחצה בישיבה. חשוב לבדוק שכיסא הרחצה יציב דיו, אינו מתנדנד ואינו מחליק, בעל משענת גב ומשענות ידיים שיקלו על ישיבה וקימה מהכיסא.

כדאי לפרוס בחדר שטיחים למניעת החלקה. כמו כן קיימות מדבקות למניעת החלקה המיועדות להדבקה בתוך האמבט.

בחדר השירותים רצוי מאוד להתקין מאחזים לתמיכה, ולמי שמתקשה בישיבה וקימה מהאסלה מומלץ להיעזר בהגבהת אסלה, המיוצבת על מושב האסלה ומאפשרת קימה נוחה יותר.

רצוי להימנע מנעילת הדלת, על מנת שניתן יהיה לחלץ אדם שנפל בחדר, ולענוד את שעוני המצוקה גם בזמן רחצה.

לחימום חדר הרחצה אפשר להשתמש בתנור או מפזר חום, אך חשוב לבודדו מחפצים אחרים. ניתן להתקין את גוף החימום על הקיר ולהאריך את חוט ההפעלה כך שלא יידרש טיפוס כדי להדליק ולכבות.

על מנת להימנע מכוויות, קיימים התקנים לברזים בחדר האמבטיה ובמטבח, הפועלים באמצעות חיישן המגיב לחום. זרם המים מופסק כאשר הטמפרטורה עולה מעל מידה סבירה ובכך נמנעת סכנת כוויה בעת רחצה. פתרון אחר הוא לבקש מאיש מקצוע לכוון את גוף החימום בתרמוסטט הדוד לחום שימנע כוויות.

במטבח יש לנקוט באמצעי זהירות למניעת החלקה ושריפות. עזרים חיצוניים כגון שעון עצר(טיימר) עם צלצול יכול לשמש כתזכורת שמיעתית לכיבוי התנור או הגז.
במצבים אחרים, כשאין פיקוח מתאים בבית, אפשר לסגור לחלוטין את ברז הגז או להסיר את כפתורי הגז והתנור למניעת שימוש במכשירים אלו.

בחורף אנו משתמשים פעמים רבות בקומקום חשמלי לחימום מים ומזיגתם. קשיים בהרמת הקומקום או בתחושה עלולים לגרום לשפיכת המים או הפלת הקומקום. למניעת סכנה ניתן להשתמש במתקן מזיגה, המאפשר מזיגת תכולת הקומקום בהטיה קלה בלבד וללא צורך בהרמת הקומקום.

יש למקם כלים שבשימוש תדיר בהישג יד, במקומות נגישים שאינם גבוהים, כדי שיהיה קל להגיע אליהם. כלים או קופסאות שימורים שאינם נצרכים ברמה היומיומית ניתן לאחסן בארונות מרוחקים יותר.
נוכל להימנע מטיפוס באמצעות שימוש ב"יד עזר" המאפשרת הגעה למקומות מרוחקים ואיסוף חפצים שאוחסנו במקומות גבוהים (קופסאות שימורים, בגדים) או חפצים שנפלו.


נערך ע"י צוות עזרים

שתף את הפוסט