גישור גירושין מה צריך לדעת?

גישור גירושין מה צריך לדעת?

גישור גירושין

זוגות שהחליטו להתגרש ומעוניינים להגן על ילדיהם, לשים אותם במרכז ולהימנע ממאבק משפטי מתיש, ממושך ויקר רשאים לבחור להתגרש בהליך גישור גירושין היינו: גירושין בהסכמה בהליך גישור. כל הפרטים על גישור גירושין בכתבה שלפניכם:

על רקע העלייה המתמדת בשיעור המתגרשים בישראל, בכתבה זו אנסה להסביר מדוע כה חשוב לבני זוג להגיע לגירושין בהסכמה בהליך גישור ולא למצוא עצמם נאבקים בהליך משפטי קשה, כואב ויקר בבית משפט או בבית דין רבני, ואיך ניתן להוריד את עצימות החיכוך באופן שיאפשר יחסים תקינים בין הזוג המתגרש גם לאחר הגט.

על פי הנתונים הרשמיים, מדי שנה קיימת עלייה עקבית של יותר מ-5% במספר הזוגות שמתגרשים. עם נתונים כאלה, אין זה פלא שרבים תוהים איך עוברים גירושין בשלום, ואיך צולחים את טלטלת הפרידה עם "מינימום נזקים ברכוש ובנפש". אמנם התשובה לכך מורכבת ומשתנה ממקרה אחד למשנהו, אך דבר אחד ברור כמעט לכל העוסקים בתחום: גישור גירושין, היינו: גירושין בהסכמה בהליך גישור, יתרונות רבים לעומת מאבקי גירושין שמתנהלים בבית המשפט או בבית הדין הרבני.

>>הדרך האופטימאלית לסיים את חיי הנישואים

גישור גירושין – גירושין בהסכמה בהליך גישור, זו הדרך האופטימאלית לסיים את חיי הנישואים, והדברים נאמרים ביתר שאת בגירושין עם ילדים. מחקרים אשר בחנו את הנושא עמדו לא אחת על ההשלכות שיש להליכי גירושין על ילדים. אגב, השלכות אלו אינן נוגעות אך ורק להיבטים פסיכולוגיים וחברתיים, אלא גם משפיעים על רווחתם הכלכלית של הילדים ועל הקשר שלהם עם הוריהם ביום שאחרי מתן הגט. היבט חשוב נוסף שיש להתייחס אליו מבחינת הילדים הוא אופי הקשר שנותר בין ההורים לאחר הפרידה.

מאבקים משפטיים בדרך כלל מביאים את ההורים ל"קו הסיום" כאשר הם מותשים, מאוכזבים ובעיקר כעוסים. מכאן, הדרך לתקשורת לקויה או לנתק בין ההורים היא קצרה. מיותר לציין כי יש לכך גם השפעה ישירה על הילדים (ובמיוחד על ילדים קטינים). לעומת זאת, גירושין בהסכמה בהליך גישור יכולים בהחלט לאפשר להורים לנהל מערכת יחסים סבירה לאחר הפרידה. גירושין בהסכמה בהליך גישור יכולים (וצריכים) לשים את הילדים במרכז מבחינת סוגיות קריטיות לגביהם, כגון אחריות הורית (או משמורת במונח הישן), הסדרי שהות, מזונות וכיו"ב.

>>יתרונות גישור גירושין בהליך גישור?

גם בפן הכלכלי גירושין בהסכמה בהליך גישור "זולים" יותר בלפחות 50% – 25% לעומת הליכי גירושין בבית משפט או בבית דין רבני. גירושין פוגעים כמעט באופן מידי בחוסן הכלכלי של הצדדים (או למצער, של אחד מהם). כאשר הפערים בין הבעל והאישה משמעותיים מבחינת נכסים והשתכרות הדברים נאמרים ביתר שאת.

במקרים אלה מאבקים משפטיים עלולים לגרום לתוצאות שאינן מתאימות לצדדים ביום שאחרי. הוסיפו לכך את העלות הגבוהה של ההליך המשפטי, היקר משמעותית מהליך של גירושין בהסכמה בהליך גישור, והרי לפניכם מתכון בטוח למצוקה פיננסית. וזה קורה, שכן גירושין בהסכמה בהליך גישור, בדרך כלל מחייבים את שני הצדדים לפרוט את מלוא זכויותיהם ונכסיהם ולחלק את "העוגה" בצורה הטובה ביותר לשני הצדדים.

חשוב להדגיש כי בגישור גירושין, גם כאשר ההליך מתבצע אל מול מגשר אחד, וגם כאשר כל צד מיוצג על ידי עורך דין מטעמו, טווח הפעולה מבחינת חלוקת הרכוש הוא רחב. הצדדים אינם חייבים להיצמד להוראותיו הדווקניות של חוק יחסי ממון, ויכולים למשל לקבל החלטות אשר יקלו על חייהם לאחר הפרידה.

>>מה צריך לדעת מי שעומד לפני ההליך?

ההחלטה להתגרש איננה החלטה קלה ולרוב היא מלווה בתחושות מעורבות. גירושין בהסכמה בהליך גישור הם נתיב פעולה אשר מאפשר לבני הזוג לבצע את המהלך בצורה הטובה, המהירה, האפקטיבית והצודקת ביותר. ההליך נעשה בהסכמה ובאמצעות שיחות משותפות ולא על ידי עורכי דין שנדרשים לטעון אל מול שופט או דיין ובדרך כלל כוללים הטחת האשמות הדדיות. כמו כן, מדובר בהליך שבדרך כלל כולל שקיפות רבה, אשר אמינות ורצון טוב עומדים בבסיסו.

בניגוד להליכי גירושין בבית משפט או בבית דין רבני, גירושין בהסכמה בהליך גישור פחות מאופיינים במאבק יצרי, אלא בתפיסה בוגרת המקפידה להתחשב גם ביום שאחרי הגט. גירושין בהסכמה בהליך גישור הם ללא ספק נתיב פעולה נכון וטוב, המציע שורת יתרונות יחסיים ומוחלטים לעומת גירושין בבית משפט לענייני משפחה או בבית דין רבני.

בדומה לכל מחלוקת משפחתית, ככל שהדברים מסתיימים בהסכמה בין הצדדים, כך הסיכוי שהמחלוקת לא תעלה בעתיד גדול יותר. כאשר מדובר על גירושין, ובפרט על גירושין עם ילדים משותפים, הדברים נאמרים ביתר שאת.


מאמר זה נכתב על ידי עו"ד גילה עיני מוסמכת הן כמגשרת בתחום המשפחה והן כעורכת דין לגירושין בשיתוף פעולה
על ידי האקדמיה הבינלאומית לגירושין בשיתוף פעולה. משרדה של עו"ד גילה עיני עומד לרשותכם ויכול לסייע במתן
פתרונות משפטיים ונלווים, מותאמים באופן אישי לצרכים ולדרישות של כל אחד ואחד.
<< לאתר כותבת המאמר והתייעצות >> 

נערך על ידי מערכת עזרים

שתף את הפוסט