דרכים מומלצות לטיפול ומניעה של היווצרות פצעי לחץ

דרכים מומלצות לטיפול ומניעה של היווצרות פצעי לחץ

דרכים מומלצות לטיפול ומניעה של היווצרות פצעי לחץ

אחת הבעיות המרכזיות עם פצעי לחץ היא המהירות הגדולה שבה הם עלולים להיווצר, ומצד שני – מרגע שהפצע קיים תקופת ההחלמה עשויה להיות ארוכה מאוד, מורכבת וגם יקרה לטיפול. יתר על כן, פצע שנוצר עלול בהחלט להחמיר ולהביא לסכנות עד כדי נמק וצורך בקטיעה, ולעיתים אף סכנת חיים.
על כן, אם אתם מטפלים באדם בעל סיכון להיווצרות פצעי לחץ, כגון קשיש המרותק למיטה או אדם המרותק לכיסא גלגלים, חשוב מאוד להכיר את הדרכים המומלצות למניעת היווצרות של פצעי לחץ, וטיפול בפצעים קיימים.

דרכים לטיפול ומניעת פצעי לחץ

טיפול בפצעי לחץ ומניעת היווצרות הפצעים מורכב משורה של פעולות, המשתנות לעיתים מאדם לאדם ולפיכך חשוב מאוד גם להיות מלווים באנשי מקצוע מנוסים. הדבר הראשון שיש לעשות בכל המקרים הוא לשנות את תנוחת הגוף לכל הפחות כל שעתיים עד ארבע שעות, כאשר ישנם גם עזרים יעילים לשינוי תנוחה כמו משטח טרגו גלייד שבעזרתו אדם יחיד יכול לעזור לאחר לשנות תנוחה בלי כוחות גזירה וחיכוכים מיותרים של העור.

עוד כלי משמעותי הינם עזרים לפיזור לחץ כמו מזרנים דינאמיים וריאקטיביים המתאימים לדרגות חומרה שונות של פצעים קיימים, וכמו כן קיימים מזרונים סטאטיים המתאימים למי שנמצא בסיכון לפתח פצעי לחץ. מזרונים דינאמיים יוצרים תנועת גל המפזרת את הלחץ, כאשר ניתן להתאים את קצב תנועת התאים שלהם וכן את משקל המטופל. באותו האופן, קיימות כריות ייעודיות לפצעי לחץ המיועדות למניעת היווצרות פצעים במהלך ישיבה, בדגש על כיסא גלגלים, כורסא וכדומה.

מה עוד כדאי לעשות?

מלבד האמור לעיל והשימוש בציוד ייעודי, חשוב להקפיד על כך שהמטופל יישב נכון בכיסא גלגלים, כורסא וכדומה, יבצע שינויי תנוחה ולעזור לו בכך אם אינו מסוגל לעשות זאת בעצמו, תוך הימנעות מגרירות על גבי המיטה. כמו כן, יש לדאוג שהוא מבצע באופן קבוע פעילות פיזית ומעדכן את המטפל על כל כאב שמופיע באזור בעור שיש בו עצמות, על כל אדמומיות, עור סדוק או שלפוחיות.

בנוסף, יש לשמור היטב על מצעים יבשים ונקיים, על היגיינה גבוהה של העור ועל ביגוד נקי ויבש, במידת הצורך להשתמש במוצרי ספיגה איכותיים, ובחבישות מגינות לאיברים הנמצאים בסיכון.

מעבר לכך, חשוב מאוד להקפיד על תזונה מאוזנת, לרבות היוועצות עם דיאטנית ונטילת תוספי מזון במידת הצורך, וכן מעבר לתזונה תומכת של חלבונים, מינרלים, ויטמינים וקלוריות. במידה ומדובר בחולה סוכרת, יש לעשות את כל הנדרש – לרבות תזונה נכונה – על מנת לשמור על ערכי תזונה תקינים.


נכתב על ידי אר- קיור מדיקל למעבר לאתר החברה

 נערך ע"י צוות עזרים.

שתף את הפוסט