הפחתת ספסטיות בקרב חולי טרשת נפוצה באמצעות מכשיר APT

הפחתת ספסטיות בקרב חולי טרשת נפוצה באמצעות מכשיר APT

הפחתת מתח שריר מוגבר בקרב חולי טרשת נפוצה באמצעות מכשיר APT

כ 80% מחולי טרשת נפוצה סובלים מספסטיות. ספסטיות מתבטאת בתחושה של נוקשות בשרירים התכווצויות שרירים לא רצוניות בגפיים. התכווצויות אלו מאופיינות בכאבים והן בלתי נשלטות. לעתים יכול להיווצר מצב בו מפרקי הברך ננעלים במצב ישר או כפוף, ללא יכולת תנועה. ספסטיות יכולה גם לגרום לתחושות של כאב או לחץ סביב המפרקים ובגב תחתון. כל אלה מובילים למגבלה  בתפקוד ולפגיעה באיכות החיים של המטופלים.

קיימות מספר שיטות לטיפול בספסטיות ולהקלה על מתח שירים גבוה  כגון: תרגילי מתיחות, הידרותרפיה, גירוי חשמלי, טיפול תרופתי, הזרקה מקומית לשיתוק עצבים.

מחקר שנערך בצרפת על 40 חולי טרשת נפוצה הראה כי לפעילות באמצעות מכשיר אימון אקטיבי פסיבי קיימת השפעה מיטיבה על מידת הספסטיות של השרירים בגפה התחתונה. המחקר עקב אחרי מטופלים שביצעו פעילות פסיבית במשך 10 שבועות – 3 פעמים בשבוע והראה ירידה משמעותית ברמת הספסטיות .הערכת הספסטיות נעשתה באמצעות סולם אשוורף Modified Ashworth Score

טרשת נפוצה היא מחלה כרונית של מערכת העצבים, המאופיינת באירועים של הפרעה בתפקוד מערכת העצבים עם התאוששות חלקית או מלאה, הנמשכים לרב ימים עד שבועות. למרבה הצער, עם התקדמות המחלה, חולי טרשת רבים יסבלו מליקויים קבועים בתפקוד מערכת העצבים אשר יתבטאו כעייפות, חולשה, קשיי הליכה, מתח שריר מוגבר (ספסטיות) ופגיעה בשיווי המשקל. כתוצאה מכך, ביצוע פעולות יומיומיות הופך למאתגר ולעתים מוביל לאורח חיים יושבני, התנוונות והחרפה בסימפטומים. 

תפקיד האימון הגופני בקרב חולי טרשת נפוצה היה שנוי במחלוקת בעבר, כאשר חלק מהחוקרים ואנשי רפואה סברו שהוא עלול להוביל להחרפה של המחלה. עם זאת, מחקרים רבים מהשנים האחרונות מציגים ראיות שאימון ופעילות גופנית עשויים לשפר את הניידות וכוח השריר יחד עם הפחתת מתח שריר מוגבר (ספסטיות) ועייפות.

מכשיר ה-APT מאפשר לחולי טרשת לבצע פעולות דיווש של הגפיים העליונות והתחתונות. ניתן להשתמש במכשיר להתאמת תוכנית אימון לשיפור יכולות אירוביות עבור מרבית החולים. כמו כן, ניתן להשתמש במכשיר לאימוני התנגדות באמצעות חמש דרגות קושי של דיווש. חולים עם ספסטיות מוגברת וכוח שריר ירוד יפיקו תועלת משימוש במצבי ההפעלה Passive ו-Passive Assist אשר מאפשרים את הנעת הגפיים של המשתמש מבלי שיניע אותן כלל או יניע אותן חלקית ובכך להגביר את יכולותיהם. המכשיר ניתן לכיוון והתאמה לצורכי המשתמש במנחי: שכיבה, שכיבה למחצה, ישיבה ועמידה. במידת הצורך, ניתן להוסיף אביזרים ייעודיים המאפשרים תמיכה נוספת לגפיים.

 קישור למאמר.

נכתב ע"י: חברת צרעה מערכות אקטיביות

נערך ע"י: מערכת עזרים  

שתף את הפוסט