טכנולוגיה מסייעת להפחתת זיהומים בדרכי השתן

טכנולוגיה מסייעת להפחתת זיהומים בדרכי השתן

טכנולוגיה להפחתת זיהומים בדרכי השתן הנגרמים משימוש בצנטר (קטטר)

Catheter-associated Urinary Tract Infections- CAUTI

יורושילד– מכשיר חדש בפיתוח ישראלי מאפשר הפחתת זיהומים בדרכי השתן הנגרמים בעקבות שימוש בצנתר.

על פי המרכז האמריקאי לבקרת מחלות ומניעתן (CDC), כ 75% מהזיהומים בדרכי השתן (UTI) שאירעו בבית החולים, קשורים עם שימוש בצנתר לשתן, שהוא צינור המוכנס לתוך שלפוחית השתן דרך השופכה כדי לנקז שתן.

גורם הסיכון החשוב ביותר להתפתחות דלקת הוא שימוש ממושך בצנתר השתן.

מכלל החולים המאושפזים מוחדר צנתר לדרכי השתן לכ-  15- 25 אחוזים מהחולים במהלך שהותם בבית החולים.  למאמר המלא 

יורושילד הינו מכשיר המפיק גלי אולטרסאונד המיועדים למנוע התפשטות חיידקים והיווצרות ביו-פילם על צנתורים בדרכי השתן, דבר המקטין את שכיחות הזיהומים בדרכי השתן. היורושילד נועד גם להפחית את הכאב ואת אי הנוחות הנגרמים מהשימוש בצנתר.

היורושילד מורכב ממכשיר המחובר לקטטר בקליפס, את הקליפס יש להחליף מדי החלפת הקטטר כדי לוודא מניעת זיהום הקטטר החדש מהקטטר הישן .

בניסוי שנערך בארה"ב ב- 5 בתי אבות שונים נבדקה יעילותו של מכשיר היורושילד.

בניסוי בוצע מעקב אחר 51 נבדקים בהם 26 בקבוצת הטיפול ו -25 בקבוצת הביקורת. במהלך 6 החודשים שקדמו לתחילת הניסוי, כל החולים טופלו לפחות בתקרית אחת של זיהום בדרכי השתן בעקבות שימוש בצנתר (CAUTI), שחייבה טיפול באנטיביוטיקה.

במהלך ההשתתפות בניסוי (90 יום), 13 מתוך 25 נבדקים (52%) בקבוצת הביקורת פיתחו CAUTI.בעוד שרק 1 מתוך 26 הנבדקים (4%) בקבוצת עם היורושילד לקה בדלקת ונדרש שימוש אנטיביוטי.

נתון נוסף ומשמעותי היו תוצאות ספירת התרבית הבקטריאלית: לכל נבדקי המחקר הייתה ספירת תרבית מושבה ראשונית של למעלה מ -100,000 CFU בדרכי השתן שלהם.

בתום שלושים יום, לא נראה כל שינוי בספירת התרבית בנבדקים בקבוצת הביקורת בעוד שאלו בקבוצת הטיפול הראו ירידה מתחת ל- 10,000 CFU ב -15 מתוך 26 נבדקים ורק 1,000 CFU ב -10 מתוך 26 הנבדקים.

נכתב על ידי: דורית גרינברג- חברת מדס פארם

נערך על ידי: מערכת עזרים

שתף את הפוסט