יעילות חבישת ActivHeal Aquafiber Ag

יעילות חבישת ActivHeal Aquafiber Ag

ניהול של הפרשות היא דרישה חיונית בטיפול בפצעים. חשוב שתיווצר סביבה לחה אופטימלית ושהעור שמסביב יהיה מוגן מפני הסיכון למסרציה וסיכון של זיהום לאחר מכן. מטרתן של חבישות אנטי-מיקרוביאליות לנהל את רמות ההפרשות, לשמור על סביבת פצעים לחה, לסייע בהתקדמות הפצע  ולהפחית כל סימני זיהום.

מאמר זה מדווח על ביצועי החבישה של ActivHeal® Aquafiber Ag  על מגוון רחב של מטופלים עם פצעים מזוהמים.

תצפית מחקרית על אישה בת 86 אשר אושפזה בבית אבות, לאחר החלפת מפרק ירך לאחר נפילה ושבר בירך והתפתחות פצע
לחץ בדרגה 3. למטופלת היסטוריה רפואית קודמת של אוטם שריר הלב, התקפים איסכמיים חולפים, השתלת מעקף של העורקים הכליליים, פרפור פרוזדורים ואוסטיאוארתריטיס. המטופלת טופלה בעבר בבית, אולם היא הפכה פחות ניידת עם בריחת שתן והתפתח אצלה פצע לחץ בדרגה 3  בסקרום. בבית האבות, המטופלת שכבה על מזרון דינמי ובוצע שינוי תנוחה כל שעתיים .

פצע הלחץ בסקרום הידרדר לקטגוריה 4 בשל בריחת שתן וזיהום של הפצע בשתן. נערכה הערכה מלאה יחד עם תרביות פצע (SWAB).


Figure 10. Wound at initial assessment


הערכה ראשונית 

פצע  בגודל 3.7 ס"מ על 3.2 ס"מ בעומק של 2 ס"מ. בפצע הלחץ היו 50% רקמת מגורענת ( granulation tissue) ,50% רקמה מזוהמת צהובה, רמות גבוהות של הפרשות ושולי פצע עם מסרציה.

פצע הלחץ הראה סימנים קליניים של זיהום (אריתמה),חום, הפרשות חריגות ורמות מוגברות של הפרשות  יחד עם ציון VAS לכאב – 10 (10 = הכאב הגרוע ביותר)וריח חריג. (איור 10). נלקח משטח מהפצע ונשלח לתרבית. החבישה של ActivHeal Aquafiber Ag נבחרה כדי לסייע בהפחתת עומס ביולוגי של הפצע, לספוג הפרשות, לשמור על סביבת פצע לחה ולקדם ריפוי. ה-ActivHeal Aquafiber Ag היה מכוסה  באמצעות חבישה של ActivHeal Silicon Foam. כמו כן, המטופל שכב  על מזרון דינמי להורדת לחץ ושינוי תנוחה  כל שעתיים.


Figure 11. Wound at week 1
אחרי שבוע נרשמה התקדמות משמעותית בפצע. הפצע הצטמצם בגודלו והראה התקדמות .

גודל הפצע היה 2.5 ס"מ על 1.8 ס"מ עם עומק של 2 ס"מ. נראתה רקמת גרנולציה חדשה , אפיתליזציה בשולי הפצע והפחתה בכמות הרקמה המזוהמת הצהובה. רמת ההפרשות נותרה גבוה אולם הפצע היה בריא ללא סימני מסרציה (איור 11). למטופל היו רמות גבוהות של כאב, ציון VAS של 10. תוצאות התרבית    SWAB)  ) הפצע הראו צמיחה של חיידקים אנאירוביים, לכן המטופל התחיל בטיפול באנטיביוטיקה  למשך 7 ימים. המשיכו לטפל באותה חבישה והייתה התקדמות בריפוי הפצע והקטנת גודלו יחד עם הקלה על פירוק של הרקמה הנרקוטית למרות עומס החיידקים הגבוה בתוך הפצע.


Figure 12. Wound at week 2

נצפתה התקדמות נוספת בפצע עם הפחתה מתמשכת ברקמה המזוהמת הצהובה, קידום של גרנולציה ורקמות אפיתל הנראות בקצוות הפצע. בפצע היו 5% רקמה מזוהמת הצהובה, 90% רקמת גרנולציה ו-5% רקמת אפיתל. הפצע המשיך להיות בעל רמות גבוהות של הפרשות , הפריוונד היה תקין ולא הראה סימנים של מסרציה. גודל הפצעים היה 2.3 ס"מ על 2 ס"מ עם עומק של 2 ס"מ (איור 12). הסימנים הקליניים של הזיהום פחתו ורמת הכאב של המטופלים ירדה ל-6. המשיכו באותה חבישה

Figure 13. Wound at week 3

בשבוע 3 הפצע נבדק והמשיך להשתפר. גודל הפצע 2 ס"מ על 2 ס"מ עם עומק של 2 ס"מ. הפצע כבר לא הכיל רקמה מזוהמת צהובה, אלא היה לו 95% רקמת גרנולציה ו-5% רקמת אפיתל. רמות ההפרשות נותרו גבוהות אך כל הסימנים הקליניים של זיהום לא נראו עוד. גם רמת הכאב של המטופל ירדה ל-0 .

לאחר הערכה מחדש על ידי אחות הופסק השימוש ב-ActivHeal Aquafiber Ag והמטופל הועבר לשימוש בטיפול בפצעים בלחץ שלילי (איור 13).

מסקנה

החבישה של ActivHeal Aquafiber Ag נמצאה כחבישה מתאימה בטיפול בפצע לחץ בדרגה 4 עם רמות גבוהות של הפרשות ועומס ביולוגי של חיידקים בתוך הפצע. הפצע השתפר במהלך 3 שבועות הטיפול. רקמת גרנולציה נראתה תוך מספר ימים בלבד. גם רקמות נרקוטיות התפרקו מהר מאוד. החבישה הניבה תוצאות חיוביות מאוד של המטופל. הבחירה הנכונה של החבישה במקרה זה אפשרה את הטיפול במטופל במהירות וביעילות ללא זמן טיפול ארוך מדי וסייעה בניהול ההפרשות, הפחתת עומס ביולוגי של הפצע . ציון הכאב של המטופלים ירד במהלך השימוש בחבישה.

התצפית המחקרית ממחישה את החשיבות של גישה הוליסטית בטיפול בחולה עם פצע מאתגר והבטחת האבחנה הנכונה על סמך הערכה יסודית המבטיחה תוצאות קליניות טובות למטופל.

מאמר זה נכתב ע"י אר קיור מדיקל חברה המתמחה בטיפול ומניעה של פצעים קשיי ריפוי, פצעי לחץ ומניעת זיהומים.

נערך על ידי מערכת עזרים.

שתף את הפוסט