כיצד בוחרים מיטה סיעודית?

כיצד בוחרים מיטה סיעודית?

המדריך לבחירת מיטה סיעודית

הדרך הנכונה לבחור מיטה סיעודית היא להבין את התפקיד שלה, להתאים אותה לצרכים האישיים ולא לשכוח שיקולי נוחות. במאמר הבא נרחיב על כך ונביא את כל הפרטים על המיטות הסיעודיות לבית ולדיור מוגן

לפי נתונים שפורסמו על ידי חטיבת המחקר של בנק ישראל, בשנת 2015 נזקקו כ-25% מאוכלוסיית בני 65 פלוס לשירותי סיעוד, כאשר מעל גיל 80 זינק שיעור הסיעודיים פי 2. בפועל, הרוב המוחלט של הקשישים הסיעודיים מטופל בקהילה והיתר במוסדות אשפוז. 

אל הנתונים לעיל יש להוסיף את בעלי המוגבלויות והאנשים שלא נמצאים במצב סיעודי, אך כן זקוקים לסיוע בפעולות יום יומיות. בין היתר, אחת הדרכים להעניק טיפול לאותם גברים ונשים בגילאים שונים היא להחליף את המיטה הרגילה שלהם במיטה סיעודית. 

מהי מיטה סיעודית ולמה היא משמשת?

מיטות סיעודיות כבר מזמן לא נמצאות רק בבתי החולים. כיום אפשר להשיג מיטה סיעודית פרטית נוחה ולהציב אותה בחדר השינה בבית או במוסדות דיור מוגן, בהתאמה אישית לצרכי האדם ובעיצוב חדש ונוח. בנוסף, קיימת אפשרות של הזמנת דגם של מיטה סיעודית זוגית. 

בטיחות ומניעת נפילות

מבחינה פונקציונאלית, מיטה סיעודית פרטית מתפקדת כמו מיטה סיעודית של בית חולים: היא מאפשרת מגוון מצבי ישיבה ושכיבה, עוזרת לעבור ממצב ישיבה למצב עמידה בצורה בטוחה והיא מסייעת בכניסה בטוחה למיטה וכוללת משענת שמסוגלת להגיע עד זווית של 90 מעלות. כמו כן, כל הרמה של משענת הגב יכולה להתבצע יחד עם הרמה של משענת הרגליים כדי למנוע החלקה של הגוף כלפי מטה.

טיפול אישי

הטיפול באדם סיעודי ששוכב על המיטה מתבצע בגובה של כ-80 סנטימטרים ובצורה נוחה ומהירה יותר לעומת מיטה רגילה. במצב כזה, אפשר למשל לנצל את הגובה של המיטה כדי לרחוץ קשישים סיעודיים, להציע טיפול רפואי בשגרה ובחירום או להחליף חיתולים. 

הורדת נפיחות ברגליים

מיטה סיעודית מסייעת גם להורדת נפיחות ברגליים. ההמלצה היא להשתמש במיטה סיעודית כאשר משענת הרגליים כל הזמן מורמת. במידה והמטופלים שוכבים במיטה הסיעודית עם רגליים שמוגבהות מגובה הלב, התוצאה היא הקלה על זרימת הדם ומניעת בצקות.

מה ההבדל בין סוגי המיטות?

אחרי שמבינים מה התפקיד של מיטה סיעודית, קל יותר להתאים אותה לצרכים של המטופלים השונים. זה גם השלב שבו צריך להיכנס לעובי הקורה ולבדוק מה כתוב במפרט של כל מיטה. על בסיס המפרט המלא, ניתן לדעת מה המיטה מציעה ולאיזה אוכלוסייה סיעודית היא מיועדת.

ההבדל העיקרי בין דגמי מיטות סיעודיות בא לידי ביטוי בסוג ההפעלה: בעבר נהוג היה לייצר מיטות כאלה עם מנגנון הפעלה ידני, אך כיום נפוץ יותר מנגנון הפעלה חשמלי. בזכות ההפעלה החשמלית, יכולים גם קשישים סיעודיים וגם המטפלים שלהם לשלוט בכל הזוויות, התנוחות והגבהים של המיטה בלחיצת כפתור אחת בלבד.

התאמה לגודל ומשקל הגוף

כמו כן קיימים הבדלים בין המידות וההתאמה למשקל הגוף.  למשל  יש מיטות  המיועדות לכבדי משקל המיוצרות החל מרוחב של 120 ס"מ ועד לאורך של 2.20 מטרים. כדאי לבחור ביצרן ישראלי אשר  מסוגל להתאים את המיטה לצרכים שלכם.

סוג המזרן, חומרי הגלם והנוחות

מיטה סיעודית היא השקעה לטווח ארוך. מטרת המיטה היא לשמש גברים ונשים במצב סיעודי במשך כמה שנים ברצף, על בסיס יום יומי ובצורה יחסית אינטנסיבית. לפיכך, צריך לבדוק היטב את סוג המזרן ולתת עדיפות למשטח שינה שבנוי מכמה שיותר נקודות תמיכה עשויות סיליקון איכותי. 

כדאי לבחור במיטות העשויות מחומרים איכותיים כמו עץ  עץ מלא שמעניק לה מראה יוקרתי ואקסקלוסיבי. כאשר משלבים את התכונות העמידות והחזקות של העץ המלא עם העיצוב המרשים, מקבלים מיטה סיעודית שהיא הרבה יותר מאשר פתרון למצבים רפואיים מסוימים. 

בסופו של דבר, המיטה הנבחרת חייבת להיות נוחה. כאן גם אין מקום להשתמש בשיקולים אובייקטיביים אלא סובייקטיביים בלבד, כי על טעם וריח אין מה להתווכח. לצד גברים ונשים שיעדיפו מזרון קשיח, יש כאלה שיחפשו את המזרן הגמיש. אם תוך כדי השוואה בין המיטות גם מתייעצים עם אנשי מקצוע והרופא המלווה, מגדילים את הסיכוי לבחירה נכונה.

לסיכום, בחירת מיטה סיעודית מתחילה בהגדרת צרכים רפואיים. בהמשך, מתמקדים ב-2-3 דגמים שרלוונטיים למבנה ומשקל הגוף ולוקחים בחשבון את המידות ביחס לחדר. לבסוף, בודקים מאיזה חומרי גלם המיטה מיוצרת ובודקים את תחושת הנוחות האישית שמשתנה בין כל אחד ואחת.

למידע נוסף אודות מיטות סיעודיות לחצו כאן 

נכתב על ידי : צוות עמינח מדיק

נערך על ידי : צוות עזרים דיגיטל.

שתף את הפוסט
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email