קשר – הבית של המשפחות המיוחדות

קשר – הבית של המשפחות המיוחדות

קשר – הבית של המשפחות המיוחדות

קשר – הבית של המשפחות המיוחדות

אודות קשר- הבית של המשפחות המיוחדות

בישראל 330,000 ילדים עם צרכים מיוחדים; אנו בעמותת "קשר – הבית של המשפחות המיוחדות" מאמינים כי כאשר נולד ילד עם צרכים מיוחדים, נולדת משפחה עם צרכים מיוחדים. "קשר" הוקם למען אותן "משפחות מיוחדות", מתוך הבנה כי הן מתמודדות עם טלטלה קשה, בכל תחומי החיים: רגשי, חברתי, זוגי ותעסוקתי. כך, מעבר לבירוקרטיה האינסופית ולמחסור בשירותים, אנו עדים לקשיים עצומים בקרב התא המשפחתי: 77% מההורים נאלצים לפרוש ממעגל התעסוקה בשביל לטפל בילד; 95% מדווחים על הצורך בסיוע בהתמודדות עם ההוצאות הכבדות שבטיפול בילד; 90% מדווחים על תחושת בדידות וחרדה; ו-85% מדווחים על קושי בקרב אחיהם של הילדים. מעבר לקשיים אלו, מחקר שפורסם לאחרונה מצא כי לא פחות מ-90% מקרב כלל ההורים אינם מוכנים שילדיהם יהיו בפעילויות חינוך ופנאי  עם ילדים עם צרכים מיוחדים. 

"קשר– הבית של המשפחות המיוחדות" נוסד בשנת 1993 על מנת לפתח ולהפעיל מענים למשפחות בהן ילד, נער או צעיר המתמודד עם צרכים מיוחדים. ארגוננו פועל כדי לאפשר למשפחות לילדים עם צרכים מיוחדים לגדל את ילדיהן כאנשים שווי זכויות. להבנתנו ולתפיסתנו, קבוצה גדולה זו (כמיליון איש), זכאית להכרה, למעמד ולזכויות, וכי יש צורך לשנות את השיח ועמדות החברה ביחס אליה. 

אנו נותנים מענה למשפחות לילדים ובוגרים עד גיל 35 עם כל סוגי המוגבלויות ובכל תחומי החיים, כמו גם לכל קבוצות האוכלוסייה: יהודים, ערבים, דתיים, חילונים, עולים חדשים, ובכל אזורי הארץ.

העשייה החברתית שלנו

שינוי חברתי מלמטה למעלה: הקמנו רשת קהילות של הורים לילדים עם צרכים מיוחדים "הורים בונים קהילה". התכנית מבוססת על מודל קהילתי חדשני שפיתחנו בשנת 2010 ומאז אנו מפעילים למעלה מ 40 קהילות בפריסה ארצית וממשיכים לגדול. על פי המודל, בכל יישוב מוקמת קבוצת מנהיגות של הורים מיוחדים הפועלים בשיתוף עם הרשות המקומית לייצר נגישות לשירותים הנדרשים עבור המשפחות המיוחדות ובכדי להשיג משאבים עבור הילדים המיוחדים ומשפחותיהם.

מודל זה מהווה פלטפורמה להעצמה אישית וקהילתית, ומאפשר להורים המיוחדים למצוא ולהביא את קולם בתוך המציאות הקשה אליהן נקלעו ואף מאפשר להם לעבוד עם הרשות המקומית ויחד לשנות מציאות ולייצר מרחב ציבורי הכולל גם את הצרכים של המשפחות והילדים עם הצרכים המיוחדים .

שינוי מדיניות: אנו פועלים בוועדות בכנסת לקידום המשפחות המיוחדות בישראל (חוק חינוך מיוחד, הסעות לילדים עם צרכים מיוחדים לגנים ובתי הספר, החזרים כספיים לטיפולים פרא רפואיים, סיוע של עובדים זרים למשפחות המיוחדות לטיפול בילד עם המוגבלות ועוד). 

סיוע פרטני למשפחות המיוחדות: המציאות בישראל מורכבת, ומשפחות רבות מוצאות עצמן בחיפוש תמידי אחר מידע על זכויות, שירותים, שיטות טיפול, תוך ניהול מאבק מול משרדי הממשלה השונים עבור ילדם. 

זאת הסיבה שהקמנו את מרכז המידע ומיצוי זכויות – סיוע פרטני למשפחות המיוחדות ללא תשלום. פעילות המרכז משנה חיים עבור כל אותן משפחות שאנו מסייעים להן למצות את הזכויות ולצלוח את הבירוקרטיה האינסופית. המרכז מנוהל על ידי עורך דין מומחה בתחום הייעוץ למיצוי זכויות. במרכז צוות עורכי דין ו 25 מתנדבים עם רקע מקצועי בחינוך, ברווחה, ביטוח לאומי ועוד. במרכז אנו דואגים להכשרה והעשרה מתמדת של המתנדבים.

סיוע קבוצתי למשפחות מיוחדות: אנו מקיימים עשרות סדנאות תמיכה והדרכה בפריסה ארצית: סיוע להורים המיוחדים לחזור לשוק העבודה, קורס ליווי רוחני, קורס אם לאם, סדנאות לבני משפחה נוספים אחים ואחיות, סבים וסבתות ועוד 

מרכז פיתוח והכשרה להורים ואנשי מקצוע: מתוך תפיסה של חדשנות הקמנו מרכז לפיתוח מודלים חדשניים כגון: מודל של דיאלוג בין אנשי מקצוע והורים, מודל מנהיגות הורים, פיתחנו סדנאות מקצועיות להורים ואנשי מקצוע, הרצאות, קורסים והכשרות במגזר הציבורי והעסקי.

הישגים 

  • ארגוננו קיבל מעמד של יועץ מיוחד לארגון האו"ם בנושא משפחות מיוחדות
  • זכינו באות הערכה מסגן שר הבריאות על פעילות בתחום מיצוי זכויות למשפחות מיוחדות.
  • חתמנו על מיזם משותף עם האגף למינהל מוגבלויות במשרד הרווחה – סדנאות דיאלוג הורים מיוחדים-אנשי מקצוע, מודל שפיתחנו בקשר לאחר שנים של ניסיון ועבודה בשטח עם ההורים המיוחדים ואנשי המקצוע מתחומים שונים.

 

 

מעבר לאתר