פטור ממס רכישה לנכה

פטור ממס רכישה לנכה

האם יש פטור לנכה, עיוור או נפגע ומשפחות חיילים שנספו במערכה במס רכישה?​

אכן ישנו פטור ממס רכישה בחוק מיסוי מקרקעין עבור נכה, עיוור או נפגע ומשפחות חיילים שנספו במערכה.

במסגרת הפטור, הזכאים להקלה ישלמו 0.5% מס רכישה בלבד על רכישת זכות במקרקעין. ההקלה האמורה תינתן פעמיים בלבד, לאו דווקא על דירה ולאו דווקא על דירה יחידה, לפי תקנה 11 לתקנות מיסוי מקרקעין.

מס רכישה לבן / בת זוג של נכה

אם בכוונת שני בני זוג לרכוש את הזכות במקרקעין ורק אחד מהם “זכאי להקלה” חישוב מס הרכישה לשניהם יבוצע כאילו רק הזכאי להקלה רכש את הזכות.

אם שני יחידים רכשו את הזכות במקרקעין כשאחד מהם זכאי להקלה (לגביו חושב מס הרכישה בהקלה, ולשני חושב המס לפי מדרגות מס רכישה “רגילות” בהתאם למצב נכסיו) והם נישאו תוך שנים-עשר חודשים מיום רכישת הזכות במקרקעין, בן הזוג זכאי להחזר מס רכישה, על ההפרש בין הסכום ששילם לבין שיעור הפטור של בן הזוג (0.5%) .

מס רכישה ילד נכה

חוק מיסוי מקרקעין לא מגדיר באופן מפורש הקלה או פטור ממס רכישה להורים לילד נכה. עם זאת, הנחיית היועץ המשפטי משה מזרחי מיום 13/06/2006 מאפשרת להוריו של ילד נכה יכולת להגיש בקשה לניצול פטור ממס רכישה המוקנה לילד.

 

מאמר זה נכתב ע"י עורכת דין יסמין צח, בעלת ניסיון מעל עשור בליווי ומתן ייעוץ משפטי בעסקאות מקרקעין, חרטה על דגלה את המוטו של משרדה חריפות מקצועית עם רגישות אנושית. 

נערך ע"י מערכת עזרים.


טיפ מיסמין:

אל תתמהמה עם הגשת הבקשה להטבה. זכור כי לרשותך 4 שנים לתיקון שומה וכי טענת תום לב אינה עילה להארכת התקופה לתיקון שומה כך בו”ע  חוגי נ’ מנהל מיסוי מקרקעין ת”א מ 28/10/2020 בנסיבות מר חוגי לא ביקש שימוש בהקלה. בחלוף 7 שנים פנה בבקשה לתיקון שומה עפ”י סעיף 85 לפקודת מס הכנסה באופן שמנהל מסמק יעשה שימוש בסמכותו בסעיף 107 ויאריך את התקופה מעבר ל 7 שנים. בית המשפט העליון קבע כי לא ניתן להסתפק בנימוק של טענת תום לב לצורך הארכת המועד .

ברוב המקרים לקוחותיי פונים עם מסמכים מביטוח לאומי ולכן נסכם כי במסמכים צריך להיות מצוין במפורש כי זו נכות יציבה ולצמיתות ובנוסף שיהיה מצוין מפורש באישור כי מדובר באחד מ 3 המקרים הבאים:  אי כושר השתכרות 75% ומעלה או נכות רפואית 100%  או נכות משוקללת 90% ומעלה.

שתף את הפוסט