תועלות ההליכה הנורדית

תועלות ההליכה הנורדית

תועלות ההליכה הנורדית 


כולם כבר יודעים שהליכה היא פעילות גופנית מועילה לבריאות, והיא חלק טבעי מדפוס התנועה של האדם. דבר נוסף שידוע, הוא שהליכה היא הפעילות הגופנית הספורטיבית היומיומית הנפוצה ביותר בתבל.
מה שפחות ידוע הוא שבהליכה נורדית משיגים תוצאות טובות יותר בהשוואה לפעילות של הליכה רגילה.

מה מיוחד בהליכה נורדית ?

בעת הליכה ושימוש במקלות נורדיים נוצר מודל תנועה חדש שבו מתחלק משקל הגוף לארבע במקום לשניים. זאת היות וחלק ממשקל הגוף נשען על הידיים. כך יורד עומס ולחץ מהרגליים  ומהברכיים, מצוין עבור אנשים הסובלים מכאבים ובעיות בברכיים. 

בו בזמן מופעל עומס על פלג הגוף העליון כתוצאה מנשיאת משקל הגוף ודחיפה של הגוף קדימה על ידי המקלות.  מה שגורם להפעלה והתחזקות של קבוצות שרירים בפלג גוף עליון שלא פועלות בדרך כלל בזמן הליכה .

ערך מוסף ישיר מהשילוב של קבוצות שרירים נוספות הוא שיפור בתפקוד מערכת לב ריאה ושיפור בכושר הגופני. מחקרים שנעשו על הליכה נורדית  מראים כי הפעלת פלג הגוף העליון בזמן ההליכה מגדיל את צריכת האנרגיה ביתר מ- 20% בהשוואה להליכה רגילה . זאת כיוון שבעוד שבהליכה רגילה עיקר המאמץ נעשה על ידי שרירי הרגליים והעכוז הרי שבהליכה נורדית גדל טווח התנועה ומהירות ההנעה של הידיים מה שמגביר את צריכת האנרגיה .

התועלות של הליכה נורדית טובות למגוון  קבוצות אוכלוסייה :לאנשים עם קשיים בשיווי משקל,  לנשים בהריון , לילדים הסובלים מחולשה בחגורת כתפיים ויציבה, לאנשים עם עודף משקל.

כיצד לבחור מקל הליכה נורדי מתאים ?

על מנת להתאים מקל הליכה להולך יש לקבוע פרופיל צעידה שבמהלכו תהיה התייחסות למספר שאלות :
מה גובה ומשקל הצועד/ת.
האם קיימים מגבלות או ליקויים גופניים? באיזו סביבה מתכוון הצועד לצעוד.
כמה פעמים בשבוע  מתבצעת ההליכה נורדית ?
האם יש חשיבות לאחסון המקל ולשימוש בנסיעות ?
חשוב מאד  לפני הרכישה להתנסות באופן עצמאי, בצעידה עם כל סוגי המקלות המתאימים בסביבה הקרובה לחנות. תוך כדי ההליכה ניתן להתרשם מהנוחות, מהיציבות, מהקלות של המקלות וההתאמה של האביזרים להעדפותיך האישיות.

כיצד להפיק את מירב התועלת מהליכה נורדית ?

כמו כל פעילות גופנית שנועדה להשיג תוצאות כדאי ומומלץ להשתמש בשירותים של מדריך הליכה מוסמך . מדריך מוסמך הינו אדם שעבר הכשרה ייעודית בנושא וידע לתת לכם עצות והכוונה שישפרו את הביצועים שלכם בזמן ההליכה ויסייעו לכם להיות עקביים .

מומלץ  להצטרף לחוג או לקבוצת הליכה מודרכת על מנת להנות הן מהדרכה מקצועית והן מחוויה חברתית משותפת 

למידע נוסף אודות הליכה נורדית לחץ כאן 

למידע אודות מקלות הליכה לחץ כאן 

 

נכתב על ידי מר איציק לוי -תואר ראשון בחינוך גופני וספורט – מאסטר טריינר בינלאומי בהליכה נורדית

נערך עלי ידי צוות עזרים

שתף את הפוסט
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email