5 דרכים טבעיות להוריד את לחץ הדם

5 דרכים טבעיות להוריד את לחץ הדם

לחץ דם גבוה קיבל את הכינוי "הרוצח השקט" ולא בכדי. אין תסמינים מיוחדים שמאפיינים אותו ובדרך כלל מי שסובל ממנו ימשיך להתנהל כרגיל, בזמן שהגוף שלו נמצא בסכנה אמתית לחלות במחלות מסכנות חיים והוא נמצא בסיכון ללקות בהתקפי לב, פגיעה בשריר הלב, אירועים מוחיים, פגיעה בכליות ופגיעה בראייה. במקרים בהם לחץ הדם הופך לגבוה במיוחד מי שלוקה בו עלול להרגיש כאבים בחזה, קוצר נשימה, שינויים בראיה וכאבי ראש קשים.

ב-95% מהמקרים, לא ניתן יהיה לשים את האצבע על מקור לחץ הדם הגבוה. למעשה, רק בחמישה אחוזים מהמקרים אפשר יהיה לייחס את יתר לחץ הדם לגורם ספציפי כמו מחלה או תרופה שנלקחה. עם זאת, ישנם מספר מצבים שמעלים את הסיכוי ללקות בלחץ דם גבוה וביניהם השמנה, עישון, מיעוט בפעילות גופנית, ריבוי מלח בתזונה, לחץ, צריכת אלכוהול גבוהה, היסטוריה משפחתית של יתר לחץ דם וגיל. החדשות הטובות הן, שבאמצעות תזונה נכונה, פעילות גופנית ואמצעים אחרים, ניתן להוריד את לחץ הדם, או לעצור אותו מלהמשיך ולעלות וכך להפחית באופן הדרגתי את השימוש בתרופות.

  1. תזונה נכונה

אימוץ אורח חיים שכולל תזונה בריאה עם תפריט יומי עשיר בירקות ופירות ודל בשומנים ובמלח הוא הצעד הראשון עבור כל מי שאובחן כלוקה בלחץ דם גבוה. בישראל, יש נטייה לתבל את האוכל שלנו בכמות גבוהה במיוחד של מלח. עם זאת, קיימת הלימה מובהקת בין לחץ דם לכמויות המלח שאנחנו צורכים וההמלצה עבור מי שאובחן כסובל מיתר לחץ דם היא להוריד את המינונים. בנוסף, כדאי להגביל את רכיב השומנים בתפריט כך שאלו יכילו עד 30% מצריכת הקלוריות היומית שלנו ובכל מקרה – כדאי להעדיף שמנים צמחיים, בדגש על שמן זית, על פני שומן רווי.

  1. ירידה במשקל

השמנה, בדגש על השמנה מותנית, הוכחה כבעלת קשר ישיר לעלייה בלחץ הדם. למעשה, למעלה מ-60% מהאנשים שסובלים מיתר לחץ דם נמצאים במצב של משקל עודף. המחקרים מראים שמספיקה הפחתה של קילוגרם אחד בלבד ממשקל הגוף כדי להוביל להפחתה של עד מילימטר כספית בערכי לחץ הדם ולכן כל שינוי נספר וכל הפחתה חשובה.

  1. פעילות גופנית

תזונה נכונה ופעילות גופנית הם המפתח להתמודדות עם יתר לחץ דם. פעילות גופנית של כ-30 דקות ביום, לפחות ארבעה ימים בשבוע, יכולה להוביל להורדה של כ-7 מילימטר כספית בלחץ הדם הסיסטולי. שימו לב שכשזה מגיע לפעילות גופנית, כדאי מאוד לשלב בין פעילות אירובית ואנאירובית שכוללת עבודה על השרירים באמצעות משקולות. עם זאת, אם אתם לא רגילים להתאמן, כדאי להתייעץ לפני עם רופא המשפחה שיכווין אתכם לגבי נפח הפעילות.

  1. תוספי תזונה

ניתן וכדאי להוסיף תוספי תזונה לתפריט היומי, תוך התייעצות וקביעת מינונים עם רופא. ישנם תוספי תזונה שמוכרים כמסייעים להורדת לחץ הדם. לדוגמא, תוספת סידן יכולה להפחית את לחץ הדם הסיסטולי והדיסאסטולי בכ-10 יחידות ומעל 3.5 גרם אשלגן ליום עשוי להוביל להורדה דומה. וויטמין C יכול לסייע בשמירה על לחץ דם תקין, כמו גם אבץ, מגנזיום ואומגה 3. ברוב המקרים, את כל מה שתיקחו כתוספים תוכלו גם לשלב בתזונה היומית. אשלגן לדוגמא תוכלו למצוא בכמות גבוהה בבננות, צימוקים, תפוזים וקישואים.

  1. מכשיר ה- RESPeRATE

"מכשיר ה- RESPeRATE פועל להרחבת כלי הדם של המטופל ומתמקד בהשפעה על קצב הנשימות של המשתמש. חיישן הנשימה של המכשיר מזהה את קצב הנשימות ולאחר עיבוד המידע, המכשיר משמיע שני צלילים שונים, אחד לשאיפה ואחד לנשיפה, שמכוונים את קצב הנשימות של המטופל. הפעולה של מכשיר ה-RESPeRATE היא בעצם הארכת צלילי הנשיפה, כך שלאורך זמן, הוא מוריד את קצב הנשימות של המשתמש. התוצאה של הורדת קצב הנשימות היא הרחבת כלי הדם הקטנים בגוף, מה שמאפשר זרימה יותר טובה של הדם ובכך מוריד את לחץ הדם."

מספר מחקרים שנערכו על השימוש במכשיר הוכיחו שהשימוש בו לא גורר תופעות לווי, בניגוד לשימוש במגוון התרופות הקיימות להורדת לחץ הדם שגוררות תופעות לוואי כמו חולשה, כאבי ראש, שיעול יבש, סחרחורות ועוד. כמו כן, נמצא שמכשיר ה-RESPeRATE גם משפר את איכות השינה של המטופל, מה שיכול בעקיפין לתרום לשיפור מדדי לחץ הדם.

ובשורה התחתונה, טיפול תרופתי קבוע הוא חשוב ולפעמים גם הכרחי כדי להגיע לאיזון של יתר לחץ הדם. עם זאת, לרוב זה יהיה כרוך בניסוי של מספר תרופות שונות ושינויים תכופים במינונים. כתוצאה מכך, בהרבה מקרים הלוקים בלחץ דם גבוה לא יצליחו להגיע לאיזון של יתר לחץ הדם ויחפשו אלטרנטיבות טיפול אחרות. לכן, כדי לראות תוצאות ושיפור מדדים, כדאי להקפיד על אורח חיים הכולל תזונה נכונה ופעילות גופנית, לדבוק בטיפול התרופתי שניתן על ידי הרופא וגם להשתמש בטכנולוגיה הקיימת כמו במכשיר ה- RESPeRATE, ששימוש קבוע בו הוכח מחקרית כמשפר את מדדי לחץ הדם הקיימים וגם מאפשר לשמור על התוצאות לאורך זמן.

"הצעד הראשון בטיפול ביתר לחץ דם הוא מכלול של שינויים בהרגלים של המטופל. החל מתזונה נכונה עם שילוב של פעילות גופנית שמותאמת למטופל עצמו, הפסקת עישון, צמצום בצריכת מזון מעובד, צמצום בצריכת מלח וקפאין, הימנעות מסטרס וירידה במשקל," אומרת ד"ר אנסטסיה לויצקי. "כל אלה, בשילוב עם שימוש במכשיר ה- RESPeRATE יכולים להוביל לשיפור משמעותי במדדי לחץ הדם כבר לאחר כמה שבועות בודדים של שימוש."

נכתב ע"י חברת מ.ד.ס פארם 

Share
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב email
Email